9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند – پیشگیری و درمان از سرطان – سرطان سینه | سرطان پوست | سرطان خون | سرطان ریه | سرطان معده

Blog

9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

by پیشگیری از سرطان in جولای 7, 2018
به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، هر سال بیش از 20،000 زن مبتلا به سرطان تخمدان هستند. این تعداد کمتر از یک دهم تعداد زنان است که هر ساله مبتلا به سرطان سینه هستند. اما در حالی که سرطان سینه بسیار شایع است، سرطان تخمدان بسیار مهلک است. ران درپکین مدیر مرکز تحقیقات سرطان تخمدان در دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید. از 22000 زن که در سال جاری با سرطان تخمدان تشخیص داده می شود، حدود 14000 نفر از آن می میرند. یک دلیل بزرگ آن: سرطان تخمدان تمایل به تشخیص دیرینه دارد. دکتر درپکین می گوید: “ما هنوز ابزار تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان را نداریم و بسیاری از علائم آن غیر اختصاصی هستند، به این معنی که نشانه های هشدار دهنده ای وجود ندارد که پزشک فکر کند” اوه، این سرطان تخمدان است. ” دکتر درپکین توضیح می دهد: “تحقیقات نشان می دهد که اکثر زنان [با سرطان تخمدان] به پزشکان خود با علائمی برای 6 یا 9 ماه قبل از تشخیص خود می روند. اما به دلیل اینکه علائم مربوط به انواع مختلفی از مشکلات جسمی است، معمولا ابتدا باید نظریه ها و مشکلات دیگر رد شوند.
به همین دلیل است که سرطان تخمدان اغلب یک قاتل خاموش است. ACS می گوید، تنها 15 درصد از سرطان های تخمدان در مرحله ابتدایی آسان تر برای درمان، قبل از گسترش سرطان خارج از تخمدان است. “تعدادی از علائم وجود دارد که در ابتدا با سرطان تخمدان رخ می دهد. شانون وستین، MD، MPH، استاد انکولوژی زنان و طب نوآوری در مرکز سرطان دانشگاه اندرسون دانشگاه تگزاس توضیح می دهد مشکل آنها این است که آنها بسیار نادیده گرفته می شوند. توجه به بدن و تداوم علائم غيرطبيعي ممکن است به پيشگيري از سرطان تخمدان کمک کند تا شانس ابتلا به آن را افزايش دهد. در اینجا، رایج ترین علائم هشدار دهنده برای مراقبت

علایم سرطان تخمدان چیست؟

ایشان همچنین توضیح می دهد: تخمدانها در لگن نزدیک مثانه و روده قرار دارند. “بنابراین وقتی تومورها رشد می کنند، نشانه هایی که معمولا ظاهر می شوند، مسائل مربوط به دستگاه گوارش مربوط به تومور با فشار دادن بر روی این اندام است.”
شایعترین نشانه های سرطان تخمدان عبارتند از:   
پف کردن     
درد شکم، پشت و یا لگن   
  
تورم در شکم یا لگن شما     
احساس ناخوشایند در اوایل به وعده غذایی شما     
سوء هاضمه     
اسهال یا یبوست
    
اغلب ادرار می کنید یا احساس می کنید که باید بروید     
از دست دادن انرژی یا اشتها
اگر این علائم بیش از 12 بار در طول یک ماه وجود داشته باشد باید آن را جدی بگیرید
9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

علائم دیگر مرتبط با سرطان تخمدان

زنان مبتلا به سرطان تخمدان معمولا علائم دیگری را گزارش کرده اند. این علائم عبارتند از
خستگی،
سوء هاضمه،
درد پشت، درد با مقاربت،
یبوست و بی نظمی قاعدگی.
با این حال، این علائم دیگر در شناسایی سرطان تخمدان مفید نیست، زیرا آنها نیز در زنان در جمعیت عمومی که سرطان تخمدان را ندارند، به طور مساوی با هم برابرند. علائم تومورهای سلول Granulosa یکی دیگر از فرم بسیار نادر سرطان تخمدان است، مجموعه ای از علائم مختلف را نشان می دهد که از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
تومورهای سلول گرانولوزا (GCTs) تومورهای تخمدان نادر در گروه سلول استروما هستند که با علائم زیر می باشند:
زنان یائسه
خونریزی رحمی غیرطبیعی     
تشخیص هیپرپلازی اندومتر (ضخیم شدن رحم که باعث خونریزی می شود) یا سرطان است     
حساسیت پستان     
ترشحات واژن     
علایم Virilising به علت افزایش تستوسترون (هنگامی که یک زن شروع به نشان دادن صفات الگوی مردانه مانند رشد مو صورت، به عنوان مثال.) زنان پیش از یائسگی:     
افزایش شکاف شکمی     
جرم بزرگ در شکم     
ناسازگاری دوره دختران پیش دبستانی:     
بلوغ زودرس (70-80٪) با ویژگی های جنسی زودرس مردان     
دکتر وستین می گوید: ممکن است دچار خونریزی شوند، در صورتی که قبل از آن نبوده اید مانند خونریزی سنگین تر و غیرمترقبه. هرچند این احتمال بیشتر در زنان جوان اتفاق می افتد، زیرا سن عامل خطر ابتلا به سرطان تخمدان است. اکثر زنان که تشخیص داده می شوند، در معرض یائسگی بوده اند. او می گوید نوع خاصی از سرطان تخمدان وجود دارد، اما می تواند باعث خونریزی شود، بنابراین اگر چیزی به نظر برسد، آن را نادیده نگیرید.
9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

چه زمانی  باید نگران سرطان خود باشم؟

حتی اگر علائم شما چندین ماه باقی مانده باشد، اسناد خود را با حذف احتمالهای احتمالی آغاز کنید – هیچیک از آنها سرطان تخمدان نیستند. از آنجا که این بیماری نادر است، با نگاه کردن به علائم روزمره مانند ریفلاکس، مسائل مربوط به حرکات روده و درد معده شروع می شود تا ببیند آیا چیزی مانند سوزش سر دل، آلرژی های غذایی یا اشکالات معده می تواند مجرمان باشد. دکتر درپکین می گوید:جهش های ژن مضر مرتبط با سرطان سینه و تخمدان را بررسی می کند. در این صورت، پزشک شما ممکن است زودتر به دنبال سرطان تخمدان باشد.بسیاری از این علائم به مسائلی اشاره دارند که هیچ ارتباطی با تخمدان های شما ندارند

راه های تشخیص سرطان تخمدان کدامند؟

تشخیص زود هنگام تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان موجب صرفه جویی در زندگی زنان می شود. هیچ آزمون غربالگری وجود ندارد که بتواند همه زنان را برای سرطان تخمدان آزمایش کند. آزمایش پاپ برای سرطان تخمدان تست نمی کند؛ آن را برای سرطان دهانه رحم نمایش می دهد. پژوهشگران نه تنها باید یک آزمایش تشخیص زودهنگام برای سرطان تخمدان، مانند ماموگرام برای سرطان پستان و آزمایشات پاپ برای سرطان دهانه رحم ایجاد کنند، همچنین زنان و متخصصان پزشکی نیز باید از علایم سرطان تخمدان مطلع شوند. در حالی که ابزار تشخیص زودهنگام قابل اعتماد برای همه زنان وجود ندارد، چندین آزمون برای زنان بسیار خطرناک وجود دارد. اگر یک خانم دارای نشانه های سرطانی تخمدان، یک سابقه خانوادگی قوی یا یک موقعیت ژنتیکی مانند جهش BRCA باشد، پزشکان می توانند با یکی از آزمایش یا ترکیبی از آنها نظارت داشته باشند:
آزمایش خون: CA-125
تست خون: Inhibin B و Inhibin A
سونوگرافی ترانس واگنال
آزمایشی است که برای بررسی اندام های مثانه و مثانه زن استفاده می شود و اغلب می تواند نشان دهد که آیا توده ها یا ناهنجاری ها در سطح تخمدان ها و درون کیست هایی که درون تخمدان ها شکل می گیرد، وجود دارد. برای انجام آزمایش، دکتر یک پروب را به واژن زن تزریق می کند. پروب موجب خاموش کردن امواج صوتی می شود که ساختار بدن را منعکس می کنند. پس از آن امواج توسط یک کامپیوتر دریافت می شوند که آنها را به یک عکس تبدیل می کند
معاینه لگن ممکن است به عنوان بخشی از یک معاینه بهداشت عمومی زنان انجام شود. این آزمون نیاز به دکتر دارد تا یک یا دو انگشت را به یک واژن زن و دیگری بر شکمش بچرخاند تا اندازه، شکل و موقعیت تخمدانها و رحم را احساس کند. سرطان تخمدان به ندرت در معاینه لگن تشخیص داده می شود و معمولا در مرحله پیشرفته است
آزمون مجدد واژن واژینال  این آزمون اجازه می دهد تا دکتر شما به بررسی تخمدان ها برای تکه های یا تغییر شکل یا اندازه میپردازد. هر زن باید در معاینه سالیانه خود با پزشک متخصص خود معاینه لگنی رکتال و واژن انجام دهد. یک آزمایش پاپ در یک آزمون لگن معمول است، اما سرطان گردن رحم، نه سرطان تخمدان را تشخیص می دهد.
اگر یک خانم علائم و نشانه های سرطان تخمدان داشته باشد، پزشک او احتمالا یک معاینه لگن کامل، یک سونوگرافی ترانس واژینال یا لگنی، آزمایشات رادیولوژیکی مانند سونوگرافی یا CT-scan transvaginal و آزمایش خون CA-125 انجام خواهد داد. استفاده از تنها یکی از این آزمایش ها به صورت جداگانه مفید نیست، این آزمایش ها قطعی نیست؛ آنها هنگامی که در ترکیب با یکدیگر انجام می شوند، موثر هستند. تنها راه قطعی برای تعیین اینکه آیا یک بیمار مبتلا به سرطان تخمدان است، از طریق عمل جراحی و بیوپسی است. پزشکان پس از اخذ شواهد کافی از امتحان و نتایج آزمایش، عمل جراحی انجام می دهند . بیمار قبل از عمل جراحی باید به ارجاع دهنده ی آنکولوژی زنان مراجعه کند. تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به انکولوژیست های زنان درمان شده بیشتر از کسانی هستند که توسط پزشکان دیگر درمان می شوند.
9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

9 نشانه ی سرطان تخمدان که هر زن باید بداند

شایع ترین آزمایش های اولیه جهت سرطان تخمدان عبارتند از:     

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری:

سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس برای گرفتن چندین مقطع عرضی از بافت ها و استخوان ها در بدن استفاده می کند. پزشکان می توانند تصاویر را به صورت جداگانه تجزیه و تحلیل کنند یا از نرم افزار برای ایجاد یک مدل سه بعدی از اندام های داخلی استفاده کنند. سی تی اسکن کمک می کند مرزهای تومور سرطانی را تعریف کند و میزان گسترش تومور را نشان می دهد و به پزشک اجازه می دهد جایی که کار می کند تعیین کند. سی تی اسکن نیز برای نظارت بر عود بیماری استفاده می شود. قبل از انجام سی تی اسکن، شما ممکن است به صورت دهان یا داخل وریدی یک ماده کنتراست دریافت کنید که اجازه می دهد بافت ها و اندام راحت تر نشان داده شود.

نیاز به بیوپسی:

هیچ یک از آزمایشات فوق، زمانی که به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند، قطعی نیستند. آنها زمانی که در ترکیب با یکدیگر استفاده می شوند موثر هستند. تنها راه تأیید حضور سرطان تخمدان مشکوک به آزمایش ها از طریق بیوپسی جراحی بافت تومور است.     

جراحی:

اگر آزمایشات احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نشان می دهد، پزشک احتمالا لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی را طبق آنچه CT نشان می دهد انجام می دهد. لاپاروتومی یک روش جراحی است که شامل برش طولی در دیواره شکم برای حذف مایع و بافت، مانند تخمدان، لوله های فالوپ، رحم و بافت اتصال، بسته به اینکه تا چه حد سرطان گسترش یافته است.
پزشک همچنین ممکن است عمل جراحی لاپاروسکوپی را انجام دهد تا بیوپسی را انجام دهد و یک کیست کوچک، خوش خیم یا سرطان تخمدان زودرس را حذف کند و میزان گسترش آن را تعیین کند. لاپاراسکوپ یک لوله نازک با یک دوربین است که اجازه می دهد تا پزشک ببیند و بافت را حذف کند. اگر یک زن در داخل شکم مایع باشد، یک پزشک قبل از عمل ممکن است یک سوزن را از طریق دیواره شکم تزریق کند تا مایع را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. با نگاهی به سلولهای بافت و مایع زیر میکروسکوپ، یک آسیب شناس، سرطان را به عنوان درجه 1، 2، یا 3 تشریح می کند. درجه ی 1 بیشتر شبیه به بافت تخمدان است، در حالی که سلول های درجه 3 بیشتر نابالغ هستند و بیشتر متاستاز می شوند.

Leave a Reply