انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید – پیشگیری و درمان از سرطان – سرطان سینه | سرطان پوست | سرطان خون | سرطان ریه | سرطان معده

Blog

انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید

by پیشگیری از سرطان in جولای 7, 2018
بررسی اجمالی سرطان خون سرطان بافت های خون سازی بدن است، از جمله مغز استخوان و سیستم لنفاوی. انواع بسیاری سرطان خون وجود دارد. بعضی از انواع سرطان خون در کودکان شایع تر هستند. سایر انواع سرطان خون بیشتر در بزرگسالان اتفاق می افتد. سرطان خون معمولا شامل گلبول های سفید خون می شود. وظیفه سلول های سفید خون شما مبارزه با عفونت است به طوری که بدن شما به آنها نیاز دارد، آنها به طور معمول رشد میکنند و تقسیم میشوند. اما در افرادی که مبتلا به سرطان خون هستند، مغز استخوان سلول های سفید خون غیر طبیعی تولید مییشود و به درستی کار نمی کنند.
درمان سرطان خون می تواند پیچیده باشد و بسته به نوع سرطان خون و عوامل دیگر آن روش درمانی متفاوتی را جهت درمان بکار میگیرند. اما استراتژی ها و منابعی وجود دارد که می تواند به درمان موفقیت امیز شما کمک کند.

علائم و نشانه های رایج سرطان خون عبارتند از:     

تب و یا لرز     
خستگی پایدار، ضعف     
عفونت های مکرر و شدید     
از دست دادن وزن بدون تلاش     
غدد لنفاوی متورم، کبد یا طحال بزرگ شده     
خونریزی آسان یا کبودی     
خونریزی بینی     
لکه های قرمز کوچک در پوست شما (petechiae)     
عرق کردن بیش از حد، به خصوص در شب     
درد استخوان یا حساسیت به لمس
چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنیم؟
در صورتی که علائم و نشانه های مداوم شما را نگران کرد با پزشک خود ملاقات کنید. علائم سرطان خون اغلب مبهم و خاص نیستند. ممکن است علائم اولیه سرطان خون را نادیده بگیرید زیرا ممکن است علائم آنفلوانزا و سایر بیماری های شایع مشابه باشد. به ندرت، ممکن است در طول آزمایش خون برای برخی از بیماری ها، کشف شود.
انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید

انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید

علل رایج سرطان خون عبارتند از:  

سیستم لنفاوی و  بخشی از سیستم ایمنی بدن
دانشمندان علل دقیق سرطان خون را درک نمی کنند. به نظر می رسد از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی به وجود آمده است.

چگونگی شکل گیری سرطان خون

به طور کلی، هنگامی که برخی از سلولهای خونی در DNA خود جهش ایجاد می کنند، به نظر می رسد سرطان خون اتفاق می افتد – دستورالعمل هایی که در داخل هر سلولی وجود دارد که عمل آن را هدایت می کند. ممکن است تغییرات دیگری در سلول هایی وجود داشته باشد که تا به حال به طور کامل درک نشده اند که می توانند به سرطان خون کمک کنند. برخی ناهنجاری ها سبب رشد سلول و تقسیم سریعتر می شوند و در صورت مرگ سلول های طبیعی مرگ و میر بیشتر میشود و این بیماری رخ میدهد. با گذشت زمان، این سلول های غیر طبیعی می توانند از سلول های خونی سالم در مغز استخوان بیرون آیند، که سبب کاهش سلول های سفید خون سالم و گلبول های قرمز و پلاکت ها می شود و علایم و نشانه های سرطان خون را ایجاد می کنند.

سرطان خون چگونه طبقه بندی شده است

پزشکان بر اساس سرعت پیشرفت و نوع سلول های مورد استفاده، رده بندی می شوند. اولین نوع طبقه بندی این است که چقدر سریع است که سرطان خون پیشرفت می کند:   

سرطان خون حاد

در سرطان خون حاد، سلولهای غیر طبیعی خون، سلول های خونی نابالغ هستند (انفجار). آنها نمی توانند عملکرد عادی خود را انجام دهند و به سرعت در حال افزایش هستند، بنابراین بیماری به سرعت از بین می رود. سرطان خون حاد نیاز به درمان مکرر و به موقع دارد.     

سرطان خون مزمن

انواع بسیاری از سرطان خون های مزمن وجود دارد. بعضی ها سلولهای بیشماری تولید می کنند و بعضی باعث تولید سلول های کمی هستند. سرطان خون مزمن شامل سلول های بالغ بیشتری می شود.سرعت این سلول های در خون بیشتر آهسته است و می تواند به طور معمول برای یک دوره از عملکرد شکل بگیرد. برخی از اشکال سرطان خون مزمن ابتدا نشانه های زودرس ایجاد نمی کنند و برای سال ها می توانند بدون توجه تشخیص داده شوند.
نوع دوم طبقه بندی بر اساس نوع گلبول های سفید خون است:     

سرطان خون لنفوسیتی

این نوع از سرطان خون بر لنفوئید (لنفوسیت ها) اثر می گذارد که بافت لنفاوی یا لنفاوی را تشکیل می دهد. بافت لنفاوی سیستم ایمنی شما را تشکیل می دهد.     

سرطان خون Myelogenous

این نوع از سرطان خون بر روی سلول های میلوئید تاثیر می گذارد. سلول های میلوئیدی باعث ایجاد گلبول های قرمز، سلول های سفید خون و سلول های تولید کننده پلاکت می شوند. انواع سرطان خون انواع اصلی سرطان خون عبارتند از:     

سرطان خون لنفوسیتی حاد (ALL):

این شایع ترین نوع سرطان خون در کودکان جوان است. ALL همچنین می تواند در بزرگسالان رخ دهد.     

سرطان خون حاد میلوئونی (AML):

AML یک نوع معمول از سرطان خون است. این در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد. AML شایع ترین نوع سرطان خون حاد در بزرگسالان است.     

سرطان خون لنفوسیتی مزمن (CLL):

شایعترین بیماری سرطان خون بالغ مزمن، ممکن است برای سالها بدون نیاز به درمان احساس خوبی داشته باشید.     

سرطان خون مزمن مولدین (CML):

این نوع از سرطان خون به طور عمده بر بزرگسالان تاثیر می گذارد. فرد مبتلا به CML ممکن است چند ماه یا چند سال یا چند ساله قبل از ورود به مرحله ای که سلول های سرطان خون سریعتر رشد می کند، علائم کمی داشته باشد یا علائمی ندارد.     
 انواع دیگری از انواع سرطان خون وجود دارد، از جمله سرطان خون سلول های موی، سندرم های میلولد پلاسمی و اختلالات میلولپرولیفراتی.
انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید

انواع سرطان های خون در زنان و علائم آن ها که بهتر است بدانید

Leave a Reply