علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟ – پیشگیری و درمان از سرطان – سرطان سینه | سرطان پوست | سرطان خون | سرطان ریه | سرطان معده

Blog

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

by پیشگیری از سرطان in آوریل 23, 2018

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

سرطان پروستات یکی از بیماری های شایع در بین مردان مسن است که در سنین بالا به آن مبتلا میشوند و مشکلات زیادی را به همراه می اورد.اگر میخواهید بدانید چند نوع سرطان داریم؟ میتوانید به سایت پیشگیری و درمان سرطان مراجعه نمایید و از مطالبی که در این راستا انتشار داده شده است استفاده نمایید. سرطان پروستات یک بیماری شایع در مردان است آیا میدانید کدام سرطان در بین زنان رایج است؟ سطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان است آیا میدانید علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ با کلیک بر روی متن به پاسخ سوال هایتان دست بیابید

پروستات شما کجاست؟

فقط مردان دارای پروستات هستند، که غدد درخت گردویی مستقر در زیر مثانه در مقابل راست روده است. این مجرای ادرار را احاطه کرده است، لوله ای که از ادرار و مایع منی خارج می شود. غده پروستات می تواند کنترل ادرار را تحت تأثیر قرار دهد.

 سرطان پروستات در مردان بسیار رایج است، گرچه قابل درمان است،اما بسیاری از مردان از آن به رنج می برند و نمی دانند چگونه از آن جلوگیری کنند.     

تغییرات زیادی در رژیم غذایی و سبک زندگی وجود دارد که مردان می توانند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات و جلوگیری از رشد و گسترش آن انجام دهند.دریافت سطح آنتی ژن پروستات (PSA) بر اساس یک روال معمول آزمایش شده است که معمولا توسط جامعه پزشکی تجویز می شود. مردان با سطوح PSA بالا اغلب تشویق می شوند که بیوپسی شوند و تحت درمان تهاجمی مانند جراحی و اشعه قرار بگیرند. مشکل این است که بیوپسی یا عمل “حذف” پروستات میتواند موجب سرطان پوسیت در میان سایر قسمتهای بدن شود.

بسیاری از طرفداران پیشین آزمایش PSA دیگر از استفاده از آن حمایت نمی کنند. در حقیقت، آزمایش PSA در تشخیص سرطان پروستات بسیار ناچیز بوده است. مخترعش (ریچارد جی. آبیلین) بود اکثر سرطانهای پروستات به طور مداوم پنهان باقی می مانند و کاملا بی ضرر هستند. فقط یک درصد کوچک از سرطان های پروستات در واقع به یک فرم تبدیل شده است که باعث مشکلات جدی سلامتی می شوند.     

برای جلوگیری از این نوع جدی سرطان پروستات، مهم است که در مورد شایع ترین علائم مرتبط با رشد تومورهای پروستات اگاه باشید.

 

 

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

 

علائم سرطان پروستات

1. ادرار دردناک و سخت، و ادرار مکرر، به ویژه در شب

2. از دست رفتن کنترل مثانه

3. کاهش جریان ادرار یا سرعت

4. خون در ادرار (یک بیماری شناخته شده به عنوان هماچوری) بسیاری از این علائم سرطان پروستات به آرامی در طول زمان ایجاد می شود. با این حال، اگر متوجه شدید که به طور ناگهانی ادرار خود را از دست می دهید یا فشار مثبتی در قسمت مثانه یا مجرای ادرار ایجاد می کنید، این می تواند نشانه هشدار اولیه ای باشد که تومور پروستات تشکیل می شود.

 

عوامل خطر سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات امکان تشخیص سرطان در مراحل اولیه را میدهد. آگاهی از عوامل خطر می تواند به شما در تعیین یک برنامه غربالگری سرطان پروستات میتواند به شما کمک کند

 

برخی از عوامل خطر مشترک برای سرطان پروستات عبارتند از:

 

نژاد:

مطالعات نشان می دهد که مردان آمریکایی آفریقایی تبار حدود 70 درصد احتمال ابتلا به سرطان پروستات در طول زندگی خود را نسبت به مردان قفقازی یا اسپانیایی دارند.     

سن:

خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. در حالی که فقط یک نفر در 10،000 مردان زیر 40 سال با سرطان پروستات تشخیص داده می شود

 

سابقه خانوادگی:

مردان مبتلا مانند یک پدر یا برادر، که دارای سرطان پروستات هستند یا در معرض سرطان پروستات هستند، دو برابر بیشتر است. اگر سرطان پروستات از اعضای خانواده تشخیص داده شود احتمال ابتلا به سرطان پروستات افزایش می یابد.

 

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

 

سبک زندگی و رژیم غذایی:

رژیم غذایی با چربی اشباع شده و همچنین چاقی، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.     

 

سطح بالای تستوسترون:

مردان مبتلا به تستسترون در معرض خطر بیشتر به سرطان پروستات  هستند، زیرا افزایش تستسترون باعث افزایش رشد غده پروستات می شود.

 

تغییر ژنوم:

برخی از ژن ها به علت افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات، مانند ژن BRCA1 و BRCA2 شناخته شده اند.

 

 

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

علائم سرطان پروستات و راه های پیشگیری ان کدامند؟

 

 

علائم سرطان پیشرفته پروستات عبارتند از:

درد عمیق یا سفتی در لگن، کمر، ران یا ران بالا؛

درد در استخوانهای این مناطق

از دست دادن وزن و اشتها،

خستگی، تهوع و استفراغ

تورم اندام های پایین


ضعف یا فلج در اندام تحتانی،

یبوست

با دکتر خود درباره سرطان پروستات تماس بگیرید اگر:

ادرار کردن برایتان مشکل است یا متفاوت از حالت طبیعی است. پزشک شما باید غده پروستات شما را بررسی کند و اندازه گیری کند که آیا بزرگ شده است، یا دارای التهاب و یا سرطانی  شده است یا نه

درد مزمن در ناحیه پشت، لگن، استخوان ران بالا یا سایر استخوانها درد در این مناطق می تواند ناشی از چیزهای مختلف، از جمله گسترش سرطان پروستات باشد.
 از دست دادن وزن غیر قابل توضیح دارید

تورم در پا

 

منبع : پیشگیری و درمان سرطان

Leave a Reply